*Dum spiro, spero...(dokud dýchám, doufám :))*

Vánoce

24. listopadu 2006 v 17:59 |  Vánoce
Jelikož se nám blíží Vánoce, tak tady máte pár věciček, týkajícíh se Vánoc a zimy, na kterou se hrozně těšíííím!!!!!...:)))
Vánoce se blíží, znáte nějaké vánoční zvyky? Jestli ne, zkuste nějaký z těchto, vždyť o vánocích se mají dělat nevšední věci, vždyť je to nejkouzelnější část roku (teda až na ty přelidněné hypermarkety)!!!
Botička
Svobodné dívky házejí střevícem přes hlavu. Obrátí-li se patou ke dveřím, zůstanou doma. Obrátí-li se špičkou ke dveřím, provdají se a odejdou.
Lití olova
Nad plamenem se na kovové lopatce rozžhaví kousek olova až k bodu tání. Připraví se nádoba s vodou, kovový lavor nebo pod. a tekoucí olovo se do ní opatrně, ale naráz vlije. Vznikne tak odlitek velmi abstraktních tvarů. Přítomní se pak snaží rozpoznat, čemu (komu) je odlitek podobný. Podle tvaru se pak usuzuje, co koho čeká. No určitě jste to viděli ve filmu Pelíšky
Lodičky
Rozpůlí se několik vlašských ořechů a do prázdných polovin jeho skořápek se nakapaným voskem upevní vždy po jednom úlomku vánoční svíčky. Lodičky se zapálenými svíčkami se nechají plout po vodě, tedy v lavoru s vodou. Majitele lodičky, která vydrží nejdéle svítit a nepotopí se, čeká dlouhý a šťastný život.
Krájení jablka
Po štědrovečerní večeři se nožem přepůlí jablko, ale kolmo na osu, napříč. Obě poloviny se všem ukáží a záleží na tom, jaký tvar má vnitřní část s jádry. Pokud vypadá jako pěti, nebo vícecípá hvězda, sejdou se všichni za rok ve zdraví. Pokud má tvar kříže, je čtyřcípá, pak někdo z přítomných těžce onemocní, nebo zemře. Tohoto zvyku se není třeba bát. Vybírejte zdravé, velké jablko.
Půst
Na Štědrý den se zachovává až do večera přísný půst. Dětem, které se nemohou dočkat se slibuje, že vydrží-li nejíst, uvidí zlaté prasátko.
Ke společné večeři se zasedá, když vyjde první hvězda. A od štědrovečerní večeře se nemá vstávat!!! Kdo vstane, do roka zemře.
Šupina
Pod talíře se štědrovečerní večeří se dává několik kapřích šupin, které mají přinést všem po celý rok dostatek peněz. Nebo stačí dát si šupinu do peněženky mezi drobné mince.
Samozřejmě, že tomuhle nemusíte věřit, ale je hezký, když se zachovává tradice a pokud jste to již někdy zkoušeli, musíte uznat, že tím tu sváteční atmosféru hezky dokreslíte a je to moc fajn........:))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Dáváte přednost "Ježíškovi", nebo " Santa Clausovi"?

Jednoznačně Ježíškovi 82.4% (98)
Je mi to úplně jedno....... 7.6% (9)
Rozhodně Santa Clausovi 10.1% (12)

Komentáře

1 Jaňuš Jaňuš | Web | 25. listopadu 2006 v 20:21 | Reagovat

Moc hezký blog!

2 Viera Viera | 27. listopadu 2006 v 17:07 | Reagovat

Díky!:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama